MarkaFm Yönetim ,    Sevgili Dinleyicilerimiz İstek Parcalarınızı ANA SAYFA Yanındaki İSTEK Formu dan Bizlere İletebilirsiniz.....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Kayahan Açar


yakalandığı hastalığa yenik düşen ve 03 Nisan 2015 tarıhınde hayatını kaybeden ünlü sanatçı Kayahan, doğum gününde düzenlenen özel bir gecede yakın arkadaşı Nilüfer ve eşi İpek Acar tarafından anılmasıyla gündeme geldi. Peki Kayahan kimdir, nerede ve ne zaman dünyaya geldi, müzik dünyasına nasıl adım attı ve kariyerinde nasıl ilerledi?

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde Albay Süleyman Açar ile Firuzan Hanım’ın oğlu olarak İzmir’de doğmuştur. Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı.Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankarada geçirdi. Daha sonra İstanbula yerleşti. Kızının eğitiminden dolayı İstanbulda Uzun süre yaşadı ama asıl oturduğu yer, bütün cadde ve sokakların isimleri Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Gömeç’teki İnta sevgi Köyüdür. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

Önceleri Kayahanın adı Nilüfere verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüferin yorumladığı "Geceler", "Kar Taneleri", "Esmer Günler" gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu.

1991 tarihli "Yemin Ettim" Kayahanın çok konuşulan ilk albümüydü. 1993 yılında "Son Şarkılarım" adını verdiği başka bir çalışmasında söz ve müziği yine kendisine ait 10 şarkı yer aldı. "Sarı Şekerim", "Vazgeçmem", "Aman" gibi herkes tarafından beğenilen parçaların bulunduğu albüm önemli sayıda dinleyiciye ulaştı.

Kayahanın, iki yıl sonra, 1995te "Benim Penceremden" adlı albümündeki "Ben Anadolu Çocuğuyum", "Allahım Neydi Günahım" gibi başarılı bestelerini yalnızca kendisi değil, pek çok müzisyen de söyledi.

Sanatçı 1996 tarihli "Canımın Yaprakları" isimli çalışmasında ve ardından gelen "Emrin Olur" albümde yine hit olan besteler üretti. Özellikle "Emrin Olur", "Atın Beni Denizlere", "Şampiyon" gibi şarkılar dönemin öne çıkan parçaları oldu.

2000 yılına girerken Kayahanın dokuzuncu albümü "Beni Azad Et" çıktı. Bu ve önceki albüm Kayahanın ustalığını gösterdiği ama eskisi gibi etkili olamadığı çalışmalardı. Ama 2000in sonunda yayınlanan "Gönül Sayfam" ve albümle aynı adı taşıyan parça bir anda piyasadaki herkesi unutturup dikkatleri yeniden Kayahanın üstüne çekti.

Albümlerinin dışında ayrıca 1989da "Ve Melonkoli" ve 1990da "Gözlerinin Hapsindeyim" ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışmasına katıldı. Kayahan bir süredir şehirden uzakta eşi İpek Tüter ile Balıkesir ilinin bir ilçesi Gömeçte yaşıyordu..

 

 

                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

                                                                                                              MARKAFM.NET

 

 

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur