MarkaFm Yönetim ,    Sevgili Dinleyicilerimiz İstek Parcalarınızı ANA SAYFA Yanındaki İSTEK Formu dan Bizlere İletebilirsiniz.....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Türk pop müziğinin aşk dolu adamı' Kayahan ölümünün 4. yılında anılıyor

 

Eserlerinde her zaman insanları birlik ve sevgiye davet eden usta sanatçı Kayahan Açar, 45 yıllık sanat hayatı boyunca yüzlerce şarkıya imza attı. Kayahan, vefatının 4. yılında anılıyor.

...Eserlerinde her zaman insanları birlik ve sevgiye davet eden usta sanatçı Kayahan Açar, 45 yıllık sanat hayatı boyunca yüzlerce şarkıya imza attı. Kayahan, vefatının 4. yılında anılıyor.

Pop müzik yorumcusu, besteci ve şarkı yazarı Kayahan, vefatının 4. yılında anılıyor.

Tam adı Kayahan Açar olan usta müzisyen, 29 Mart 1949da Albay Süleyman Açar ile Firuzan Hanımın oğlu olarak İzmirde dünyaya geldi. Müziğe düşkün bir çocuk olarak büyüyen Açar, ilk ve ortaokul eğitimini, sanat, bilim, sağlık ve siyaset gibi alanlarda ün yapmış birçok ismin öğrenim gördüğü Karstaki Fevzi Çakmak Okulunda aldı.

Babasının askerlik görevi nedeniyle Türkiyenin birçok ilini dolaşan ve gençlik yıllarını Ankarada geçiren Açar, profesyonel olarak müzikal çalışmalarına İstanbulda başladı. İlk evliliğini henüz lise çağlarındayken 8 Mart 1973te Nur Açar ile yapan Kayahanın bu evliliğinden 15 Mayıs 1974te Beste adını verdikleri bir kızları oldu ve çift 1991de ayrıldı. Usta sanatçı askeri görevini ise İzmirde yaptı.

Kayahan Açar, yaşamını daha sonra da kızının eğitimi dolayısıyla İstanbulda sürdürse de yılın büyük bir zamanını ilham aldığı Balıkesir Gömeçte geçirerek, burada çeşitli şarkı ve bestelere imza attı.

MÜZİK DÜNYASINA İLK ADIMINI 1971DE ATTI

Besteci ve söz yazarı olarak Türk pop müziği içerisinde etkin bir yere sahip olan ünlü şarkıcı, 1970li yıllarda müzik çalışmalarını 45liklerle, 1980li yıllarda ise çalışmalarını longplay ve kasetlerle sürdürdü.

Kayahan Açar, müzik dünyasına ilk olarak 1971de "Yosun Gözlü Sevgilim - Bir Mektubun Var" adlı 45liğiyle adım attı. 1978de Türkiye Eurovision elemeleri için "İstanbul Hatırası" adlı bir şarkı besteleyen Açarın bu şarkısı elemeler için yeterli bulunamadı. 1980de "Bekle Gülüm - Ateş" adlı 45liğini müzikseverlerin beğenisine sunan Açar, ayrıca 1981de "Dostluk" şarkısıyla, 1984de "Kaç Para ?", 1987de "Güneşli Bir Resim Çiz Bana", 1988de İskender Paydaş ve Mirkelamın içerisinde yer aldığı "3. Nesil" adlı bir grupla, 1989da yine aynı grupla "Ve Melonkoli" şarkısıyla, 1990da da "Gözlerinin Hapsindeyim" parçasıyla Türkiye Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı.

Son katılımında İskender Paydaş, Demet Sağıroğlu ve Aydın Karabulut ile beraber yorumladıkları "Gözlerinin Hapsindeyim" şarkısı ile elemelerde birinci olan Açar, elemenin ardından 1990da Zagrebde düzenlenen Eurovisionda 21 puan alarak 17. sırada kaldı.

Müzikal yaşamı boyunca seslendirdiği bütün şarkıları kendisi yazıp besteleyen usta sanatçı, adını ilk olarak Sezen Aksu, Zerrin Özer, Bilgen Bengü ve en çok da yakın dostu Nilüfere verdiği şarkılarla duyurdu. Açarın Nilüfer tarafından yorumlanan "Geceler", "Kar Taneleri", "Esmer Günler" gibi eserleri, o dönem Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Sanatçı aynı zamanda "Geceler" adlı şarkısıyla 1986da Ayşegül Aldinç ile beraber katıldığı "Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması"nda "Altın Portakal" ödülüne değer görüldü.

HER ALBÜMÜNDE BİR SLOGANA YER VERDİ

Kayahan Açar, bir dönem 1985te TRT Müzik kanalında "Cumartesiden Cumartesiye" kuşağı içerisinde çocuklar için bilim kurgu temalı "Sanmer 2095" adlı bir program da sundu. Bu programın ardından sanatçı, yine çocuklar için 1987de "Merhaba Çocuklar" adlı bir albüm hazırladı.

Kariyeri boyunca çıkardığı her albümü dinleyicilerine bir sloganla birlikte sunan Açar, ilk albümünü ise 1991de "Yemin Ettim" adıyla çıkardı. Bu albümden hemen sonra 30 Nisan 1992de piyasaya sürdüğü "Odalarda Işıksızım" albümüyle büyük bir başarı elde eden Kayahan Açar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1992de Ankara Kızılay Meydanında yaklaşık 270 bin kişiye verdiği konser verdi.

Usta sanatçı, 1993te çıkardığı "Son Şarkılarım" albümündeki "Sarı Şekerim", "Vazgeçmem" ve "Aman" gibi şarkılarıyla da müzikseverler tarafından büyük beğeni alarak, geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı.

Yaklaşık 12 gitar sahip olan ve her bir gitarını kızı gibi severek şarkı yapan Kayahanın, 2 yıl sonra, "sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın" sloganıyla 1995te çıkardığı "Benim Penceremden" albümündeki "Ben Anadolu Çocuğuyum", "Allahım Neydi Günahım" gibi başarılı bestelerini birçok müzisyen de yorumladı. Sanatçı, bu albümünün çıkış şarkısı olarak belirlediği "Ben Anadolu Çocuğuyum" eserinde kültürel erozyon karşısındaki tepkisini dile getirdi.

ŞARKILARINDA İNSANLARI BİRLİK VE SEVGİYE DAVET ETTİ

Sevgi temasını hemen hemen tüm albümlerine işlemeye çalışan sanatçı, "Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın" sloganıyla 1996da "Canımın Yaprakları" adlı albümünü dinleyicilerinin beğenisine sundu. Kayahan, 1997de çıkardığı "Emrin Olur" albümündeki "Şampiyon" şarkısını da daha sonra taraftarı olduğu takım Galatasarayın şampiyonluğu adına yeniden yorumlayarak, "Cimbom Şampiyon" adlı bir single çıkardı.

Kayahan Açar, ilk eşinin ardından 15 Ekim 1992de şahitliğini Turgut Özalın üstlendiği Lale Yılmaz ile yeniden dünyaevine girdi. Açarın bu evliliği de 1993 yılının temmuz ayında sona erdi. 1999 yılında vokalisti İpek Tüter ile evlenen sanatçının bu evliliğinden de 2000de Aslı Gönül adında bir kızı dünyaya geldi.

Usta müzisyen, 1999da çıkardığı "Beni Azad Et" albümünde de yaşamını sürdürdüğü Gömeçle ilgili bir şarkıya yer verirken, 26 Kasım 2000de piyasaya sürdüğü "Gönül Sayfam" albümünde 17 Ağustos 1999 depremi adına yazdığı "17 Ağustos" şarkısının yanı sıra o yıl yeni doğan kızı Aslı Gönül için bestelediği "Ninni" adlı eseri ile müzik dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Açar, 45 yıllık sanat yaşamında albümlerin yanında ayrıca 2011de "365 Gün" ve son olarak da 2013te "Mevsim Hala Sen" singleleri yayınladı.

Doğa ve çevre konusundaki duyarlılığı ile de bilinen usta sanatçı, yaşamı boyunca toplumun ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri verdi ve gönüllü olarak birçok çalışmaya da katıldı.

KANSERE İLK KEZ 1990DA YAKALANDI

İlk olarak 1990da yumuşak doku kanseri teşhisi konulan Açar, hastalığı büyük bir mücadele sonrası atlattıktan sonra 2004te tekrar kansere yakalandı. Bu süreci de atlatan usta sanatçıda kanser 2014te tekrar nüksetti. Bir yıl boyunca hastalığıyla mücadele etmeye devam eden Açar, küçük hücreli akciğer kanseri nedeniyle 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Acıbadem Maslak Hastanesinde hayatını kaybetti.

Sanatçının cenazesi Teşvikiye Camisinden kaldırılarak, vasiyeti gereği Kanlıca Mihrimah Sultan Mezarlığına defnedildi.

Uzun yıllar dost olduğu Nilüferle, bir telif hakkı sebebiyle 15 yıl küs duran Kayahan, vefatından hemen önce 2015 yılında 14 Şubat Sevgililer Gününde Beşiktaş Meydanında düzenlenen konserle bir araya gelerek barıştı.

Ayrıca Açarın vefatından önce 2014 yılı sonunda birçok ünlü sanatçı bir araya gelerek, ona saygı adına "Kayahanın En İyileri" albümünü hazırladı. Bu albümde Tarkan, Sezen Aksu, Funda Arar, İpek Açar, Gülben Ergen, Nilüfer ve Mustafa Ceceli gibi birçok isim Kayahanın müzik dünyasında hit olmuş eserlerini seslendirdi. Usta sanatçının "Ne Oldu Can" albümündeki "Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi" adlı eseri de Ak Parti tarafından seçim şarkısı olarak kullanıldı.

Arkadaşlarının deyimiyle, romantik melodileri iğne oyası gibi eserlerine işleyen ve şarkılarında daima insanları birlik ve sevgiye davet eden usta sanatçının, 45 yıllık sanat hayatı boyunca geride bıraktığı eserleri ise şöyle:

"Canım Sıkılıyor Canım (1981)", "Merhaba Çocuklar (1987)", "Benim Şarkılarım (1988)", "Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)", "Yemin Ettim (1991)", "Odalarda Işıksızım (1992)", "Son Şarkılarım (1993)", "Benim Penceremden (1995)", "Canımın Yaprakları (1996)", "Emrin Olur (1997)", "Beni Azad Et (1999)", "Gönül Sayfam (2000)", "Ne Oldu Can? (2002)", "Kelebeğin Şansı (2004)", "Biriciğime (2007)", "365 Gün (2011)"

 

 
Tarih       : 22 Nisan 2019
 
 

                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

                                                                                                              MARKAFM.NET

 

 

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur